4.6.12- Wujek, zobacz, ile ich znalazłam! – Maja wyciągnęła rękę z plastikowym kubkiem.
Zajrzałem do środku. Na jego dnie leżały liczne podłużne ciemne „patyczki”.
- Chruściki – wyjaśniła Maja.
Ściśle biorąc, samych chruścików już tam nie było.  Zniknęły. Ale my dobrze wiedzieliśmy, gdzie… Sami byliśmy świadkami, jak to się stało.
Chruściki to bardzo ciekawe zwierzęta do obserwacji wraz z dziećmi. Bo - jak przeczytałem niedawno w ciekawej książce Marlene Zuk - „Jeśli chcesz poznawać przyrodę, ale twój młody wiek, brak funduszy lub inne powody uniemożliwiają ci obserwowanie gwiazd bądź badanie kropli wody ze stawu pod mikroskopem, możesz się zająć owadami”.  Na przykład właśnie chruścikami. Tym bardziej, że są pospolite, niegroźne i niepłochliwe, choć dziwnie mało znane.  Chyba dlatego, że tak sprytnie się ukrywają. 
Larwy ich żyją w wodzie, zazwyczaj budując sobie schronienia w kształcie pochewek, które działają jak doskonały kamuflaż. Niektóre gatunki wykorzystują do tego celu ziarnka piasku, inne kawałki roślin wodnych, patyczki czy muszelki ślimaków Ich domki zlewają się z tłem otoczenia i większość ludzi nawet nie wie, że w środku znajdują się żywe zwierzęta – białe larwy. W takiej postaci chruściki żyją od kilku miesięcy do 3 lat (zależnie od gatunku), żywiąc się pokarmem roślinnym lub drobnymi zwierzętami wodnymi. Potem zaś… no właśnie. Kiedy Maja oglądała żywe larwy chruścików, kilka z nich wrzuciła do słoika. Po chwili większość z nich wystawiła głowy ze swoich domków i ruszyła w obchód na poszukiwanie pożywienia. Tylko jeden domek pozostał nieruchomy. W końcu, może zaniepokojona nową sytuacją, jego mieszkaniec zaczął… opuszczać swoje schronienie. Prawdę mówiąc, miał kształt przypominający nieco… motyla. Zdaliśmy sobie sprawę, że mamy przed sobą nie larwę, lecz poczwarkę, która po długim okresie spędzonym w wodzie zamienia się na naszych oczach w postać dorosłą.
Bo dorosłe chruściki rzeczywiście nieco przypominają motyle czy dokładniej ćmy. Prowadzą nocny tryb  życia i mają brązowe lub szare barwy. Ich skrzydła są grube, pokryte włoskami lub łuskami. Za dnia kryją się wśród roślin. Żywią się sokami roślinnymi, nektarem lub w ogóle niczym. W tym ostatnim wypadku, podobnie jak jętki, muszą szybko odbyć kopulację i złożyć do wody jaja, z których po 2-4 tygodniach wylęgną się larwy.
Trochę się wystraszyliśmy, że nasz chruścik nie będzie mógł wyjść z wody po ściance słoika. Ostrożnie go wypuściliśmy w szuwary przy brzegu rzeki. A Maja zabrała się za zbieranie opuszczonych, pustych już domków. Zebrała sporą kolekcję, prawda?
Dla ciekawych wiadomości o chruścikach polecam opis w polskiejWikipedii, stronę badaczy chruścików: Trichopteron oraz stronę wybitnego znawcy tych zwierząt: prof. Stanisława Czachorowskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz